Istorie Noiembrie 30, 2014

Biserica din satul Popeni, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, construcție din bârne de brad, s-a făcut în 1792 de către Vasile Vârnav.

Biserica a fost refăcută în 1872 de către monahia Agapia Vârnav și apoi a suportat reparații și îmbunătățiri în 1887, făcute cu cheltuiala lui Vasile Calmuschi proprietar al moșiei; dar mai înainte a fost o biserică din bârne, construită în 1754 de Balan, Ciornei și Nastasia Vârnav.

Biserica a suportat reparații periodice, i s-a schimbat acoperișul, i s-au făcut consolidări și îmbunătățiri prin strădaniile preoților de la Parohia Brăiești, din care a făcut parte în 1910 dar a trecut în componența Parohiei Leorda, fiind deservită de preotul Popovici Ioan; din 1927 a trecut în componența Parohiei Dolina, cu preoții Cazacu Gheorghe, Lazăr Nicolae, Muraru Aurel, Pașcovici Gavril și din 1987 preotul Donisă Vasile.

În perioada 1864-1865 la Popeni era preotul Gheorghe.

În perioada cât satul Popeni a făcut parte din Parohia Leorda sau Dolina, aici au slujit preoții parohiei.

Din anul 2002 s-a înființat Parohia Popeni, la care a fost numit preotul Constantin Alexandru.